3. 3. 2012

Kambodžou na volnoběh

Když se řekne Kambodža, tak si snad s výjimkou nejmladší generace každý představí zrůdné činy Rudých Khmerů a jejich neméně hrůzné dědictví v podobě nášlapných min. Předmětem druhé a většinou poslední představy budou nejspíše angkorské chrámy. A to je škoda.


Kambodžané nechávají svůj nezanedbatelný kus krvavého koláče dějin dvacátého století rychle za sebou a na tváře se jim již dávno vrátil laskavý úsměv. Z naší dosavadní zkušenosti jsou tu lidé snad ještě o špetku milejší než v Laosu a právě oni by měli být významným faktorem při rozhodování, do které ze zemí Siamu se vydáte. Možná je to tak jen díky tomu, že turistický ruch je tu ve srovnání s Laosem a zejména Thajskem ještě v plenkách. To však posuďte sami.


Samostatnou kategorií a jiným světem jsou ovšem chrámy Angkoru. V průvodcích jsme se dokonce dočetli, že Angkor navštíví všichni, kdo do Kambodže zavítají. Asi jako první porušíme pravidlo. Pravdou totiž spíše je, že drtivá většina návštěvníků Kambodže vlastně ani do Kambodže jako takové nejede, protože je zajímá jen chrámový komplex. A mnozí z nich jedou do Angkoru prostě jen pro to, že jsou poblíž (v Thajsku, Laosu či Vietnamu) a berou to jako „povinnou“ zastávku. Potkali jsme takových spoustu.


Více než dva miliony návštěvníků ročně, všechno předražené, hádky s taxikáři, fronty a předem prohrané závody o to, kdo dřív vstane a uteče davu...to není zážitek, který hledáme. Nejezdíme na místa, ale za zážitky, a ty by se v těchto kulisách nedostavily, ať jsou chrámy sebekrásnější. Když na druhé misce vah navíc leží nedotčené ostrovy v Jihočínském moři, s tyrkysovou vodou, nejbělejšími existujícími plážemi, bungalovy pět metrů od moře a hned za nimi začínající džunglí s vodopády, tak je volba jasná (tím spíše, že pothajštění ostrovů je bohužel pravděpodobně jen otázkou velmi krátkého času). Pouhých třináct rákosových bungalovů (z toho dva obsazené) na šest kilometrů dlouhé bílé pláži, nikde ani noha, žádné bary, místo randálu z repráků jen šumění moře a palmových větví ve větru.


Nejen idylické ostrůvky, ale vše z přírody, co v Kambodži stojí za zhlédnutí, naleznete právě na jihu země. Zbytek je placka, což bylo rozsudkem smrti pro kambodžské pralesy. Zatímco ještě začátkem sedmdesátých let bylo zhruba 90 % zdejší džungle zcela nedotčených, nelegální těžba zvládla tento údaj během čtyřiceti let snížit na třetinu. Na jihu lesy naštěstí zachránily Kardamonové hory. Mají být překrásné, ale většímu rozvoji trekkingu v nich brání opět ty nešťastné miny.


Závěr naší cesty tedy jedeme na volnoběh po kambodžských ostrovech. Zpracováváme také fotky a čísla a tak byste tu již brzy měli nalézt kontinentální statistiku z Asie, pojednání o nákladech cesty a pak i zajímavou celkovou statistiku.

Fotky vztahující se k tomuto příspěvku naleznete ve složce Kambodža.

Žádné komentáře:

Okomentovat